Sari la conținut
Înapoi la BlogAI & Automatizare

SEO-ul clasic nu mai e suficient: 67% din clienți descoperă brandurile în afara Google

Publicat: 29 mai 2026Actualizat: 24 iulie 2026 3 min citire

Neil Patel (NP Digital) a publicat date dintr-un studiu pe 500 marketeri: doar 33% din clienți mai descoperă brandurile pe Google. Restul de 67% îi descoperă în altă parte - AI, social, Reddit, podcasts. Ce înseamnă asta pentru strategia ta de marketing în 2026.

SEO-ul clasic nu mai e suficient: 67% din clienți descoperă brandurile în afara Google

🚨 Studiul care schimbă cum gândim despre SEO în 2026

Neil Patel (NP Digital) a publicat date dintr-un studiu pe 500 marketeri și business owners: doar 33% din clienți mai descoperă brandurile pe Google. Restul de 67% îi descoperă în altă parte - și asta schimbă fundamental cum trebuie să gândim strategia de marketing.

Doar 33% din clienți mai descoperă brandurile pe Google. Restul? Peste tot.

---

🔍 1. Search (Google) e încă important - dar nu mai e regele

CanalProcent
Google Search clasic24%
Google AI Overviews9%
Total Google33%

Important, dar departe de dominanța de acum 3 ani. Gartner a prezis o scădere de 25% a traficului Google în 2026 - devine realitate acum.

---

🤖 2. AI Assistants au luat 25% în mai puțin de 2 ani

CanalProcent
ChatGPT / Gemini / Claude (combinat)16%
Google AI Overviews9%
Total AI25%

Dacă nu apari în răspunsurile AI, un sfert din audiență nu te vede niciodată. Aici intervine GEO (Generative Engine Optimization) și AEO (Answer Engine Optimization) - optimizarea pentru motoarele de răspuns generativ, nu doar pentru motoarele de căutare clasice.

---

📱 3. Social + Community = încă 30% + 21%

CanalProcent
Instagram11%
YouTube8%
TikTok7%
Facebook4%
Total Social30%
CanalProcent
Reddit / Forums6%
Podcasts / Communities4%
Email / Newsletters3%
Other8%
Total Community21%
Reddit cu 6% e mai puternic decât Facebook (4%) la descoperirea brandurilor. CMSWire a publicat date Tinuiti care confirmă: 24% din citațiile Perplexity vin de pe Reddit.

---

💡 Pro tip din practică: 3 acțiuni concrete pentru săptămâna asta

→ Verifică în ChatGPT/Gemini/Claude ce spun despre brandul tău.

Dacă nu apari sau apari greșit - ai o problemă GEO de rezolvat. Caută: "Cine este cel mai bun specialist PPC din România?" sau "Recomandă-mi o agenție Google Ads" și vezi dacă ești menționat.

→ Caută pe Reddit discuții despre nișa ta.

Subreddit-uri relevante: r/Romania, r/marketing, r/PPC, r/googleads. Acolo se formează opiniile și de acolo vin citațiile AI.

→ Diversifică content-ul: același mesaj în 3 formate.

Articol de blog (pentru SEO + AEO) → Video YouTube (pentru AI Overview + Social) → Podcast sau newsletter (pentru Community). Același insight, 3 canale, 3× vizibilitate.

---

🔍 Observație din audit-uri recente

Văd businessuri care plătesc 80% din buget pe Google Ads și SEO, dar nu au strategie pentru AI, Reddit sau podcasts. Lasă pe masă două treimi din potențialul de descoperire.

Dacă bugetul tău de marketing merge 80% pe Google și 0% pe prezența în AI sau comunități online, nu ai o strategie de marketing - ai o strategie de Google.

---

🎙️ Surse

---

Cum stai cu strategia ta de descoperire dincolo de Google? Lasă un comentariu sau scrie-mi direct.

Servicii legate de acest articol

Vrei să discutăm despre campaniile tale?